Upozorňujeme, že nasledujúce odpovede na najčastejšie otázky spojené s výkonmi na liečbu kolena majú iba všeobecný charakter a v žiadnom prípade nenahrádzajú konzultáciu s lekárom-špecialistom, ktorý pacienta poučí o všetkých nevyhnutných režimových a pohybových odporúčaniach, podľa jeho zdravotného stavu.
1. Venujem sa rekreačne, ale pravidelne behu. Ako dlho po zákroku sa budem môcť opäť k tejto aktivite vrátiť?
Čas obnovy k rekreačnému behaniu je veľmi individuálny. Záleží na procese hojenia operačného miesta, celkového zdravotného stavu a fyzickej kondícii pacienta. Orientačne môže ísť o 2 až 5 dní po výkone, s postupným zaťažovaním.
2. Aké cviky mám po výkone vykonávať a v akej frekvencii?
Po výkone je vhodné vykonávať v pomalom tempe bežné pohyby kolena (ohýbanie), a to v stoji, v sede a poležiačky v sérii 5 opakovaní každú hodinu, tj. 15 opakovaní 3 až 4x denne. Záleží na individuálnej tolerancii záťaže pacientom.
3. Sú po výkone špeciálne odporúčania pre základné pohybové návyky?
Po výkone nie sú určené špeciálne opatrenia k pohybovým návykom. Vhodný je postupný nástup bežných aktivít, individuálne podľa stavu pacienta, vhodná je 1 až 2 denná pauza.
4. Aké športy môžem po výkone ihneď vykonávať?
V deň výkonu je nutné zostať bez významnej záťaže. Návrat k športovým aktivitám sa môže líšiť prípad od prípadu. K chôdzi sa dá napr. vrátiť 2. až 3. deň po výkone, k plávaniu až po zahojení kožných vpichov, cca po 2 dňoch.
5. Akým športom je potrebné sa vyhnúť?
Vodným aktivitám a športom je vhodné sa vyhnúť minimálne 2 dni po výkone, ďalej návrat s postupným zaťažovaním.
6. Akým pozíciám a polohám sa mám po výkone vyhnúť?
Je nutné mať na pamäti, že pri kryoablačnom výkone napríklad je cielom zmiernenie bolesti – nie zlepšenie pohybu v kolene. Polohy a pozície vykonávané po výkone, ako je kľačanie, drep, vstávanie zo sedu, dlhodobé státie by mali byť pohodlnejšie a menej bolestivé. Rozsah pohybu ako taký sa však vykonaným výkonom nemení.
7. Musím po výkone používať nejaké zdravotné podporné pomôcky (ortéza, pančuchy proti embólii, obuv s pružnou podrážkou a pod. ?
Po výkone nie je potrebné používať žiadne špeciálne pomôcky.
8. Môžem hneď po výkone riadiť auto?
Bezprostredne po denervačných výkonoch nie je vhodné samostatne riadiť automobil. K riadeniu sa môže pacient vrátiť, podľa svojho zdravotného stavu, aj nasledujúci deň po výkone, každý prípad je však individuálny.
9. Môžem sa hneď na druhý deň po výkone vrátiť do práce, alebo kedy sa odporúča byť na PN?
Každý prípad je však individuálny. Nutnosť prípadnej pracovnej neschopnosti (PN) s Vami skonzultuje lekár.
10. Môže sa po výkone urobiť „voda v kolene“?
Vznik „vody v kolene“ po výkone je nepravdepodobný, ale môže sa individuálne líšiť.
11. Mám byť po výkone stále v starostlivosti ortopéda?
Po výkone je potreba naďalej zostať v starostlivosti praktického lekára a špecialistov, tak ako pred výkonom.
12. Ako sa mám na výkon pripraviť?
Nie je vyžadovaná špeciálna príprava na výkon. Nutné je pred výkonom vysadiť lieky na riedenie krvi – presné pokyny a informácie o tom, ako je potrebné sa pripraviť, akú dokumentáciu vziať so sebou apod., dostane pacient počas telefonického kontaktu so sestrou pri dohovore termínu vyšetrenia.